Te błędy powodują, że trening wspinaczkowy nie przekłada się na osiągi podczas wspinania w skałkach, szczególnie przy robieniu dróg na swoim limicie. W tym artykule dowiesz się, jak ich uniknąć.
Błąd 1: Zbyt Szybko Się Wspinasz
Jednym z najczęstszych błędów w treningu wytrzymałości siłowej jest zbyt szybkie wspinanie się. Chociaż szybkie wspinanie może wydawać się korzystne, w rzeczywistości często prowadzi do sytuacji, gdzie wspinamy się znacznie szybciej niż w skałkach, co jest niespecyficzne dla rzeczywistych warunków. Na ściance można często zauważyć, jak ktoś wykonuje 30-ruchowy obwód w zaledwie 2 minuty, podczas gdy w skałkach może to zająć nawet 5 minut lub więcej.
Trenując wytrzymałość siłową na 2 minuty, nie będziesz mieć wystarczająco siły na 5-minutowe wspinanie. Taki trening staje się nieskuteczny. Średnio wspinacze spędzają na jednym chwycie około 7-8 sekund, a należy pamiętać, że wpinki również zajmują czas i siłę.
Prędkość wspinania dotyczy wszystkiego, nawet dróg na linie na ściance, które pokonujesz szybciej, ponieważ chwyty mają kolory i od razu wiesz, za co łapać. Najlepiej zmierz czas, jaki zajmuje Ci przejście drogi na ściance i dostosuj do tego tempo. Zobaczysz, jak wszystko nagle stanie się dużo trudniejsze i bardziej zbliżone do realnych warunków wspinaczkowych.
Błąd 2: Brak Specyfiki
Drugim bardzo częstym błędem w treningu wytrzymałości siłowej jest brak specyfiki. Przykładowo, trenujesz pod wspinanie na jurze w pionach po małych chwytach, ale na ściance ćwiczysz
w przewieszeniu po gigantycznych klamach.
Taki trening nie znajdzie przełożenia w skałkach. Przedramiona działają zupełnie inaczej na małej dziurce niż na dużym chwycie. Piony wymagają także kompletnie innej techniki niż przewieszenia, a to łączy się z wytrzymałością. Generalnie, jeśli będziesz dużo wspinać się w pionie będąc nabitym, lepiej poradzisz sobie technicznie, będąc zmęczonym.
Jeżeli na ściance trenujesz głównie w przewieszeniu, a potem pojedziesz na piony, nie będziesz przyzwyczajony do bycia zmęczonym w takiej formacji, do chwytów, które tam występują, oraz do czasu spędzonego na chwytach. Czas spędzony na chwytach różni się w zależności od formacji. Na przykład w dachu, często trzeba mocno się trzymać i przekładać nogami nawet przez 10 sekund, aby wejść w odpowiednią pozycję. Dlatego przed rozpoczęciem treningów zastanów się, gdzie planujesz się wspinać i dostosuj do tego trening.
Błąd 3: Zła Intenswyność Treningu Wytrzymałości Siłowej
Ostatnim częstym błędem jest nieodpowiednia intensywność treningu wytrzymałości siłowej. Przykładowo, trenując pod drogę 8a, która składa się z trzech boulderów 10-ruchowych o trudności 7a, wielu wspinaczy skupia się głównie na liczbie ruchów. Tworzą obwody 30-ruchowe, które powtarzają kilka razy podczas treningu. Jednak jeśli jesteś w stanie bez problemu powtarzać taki obwód, może on nie być wystarczająco specyficzny do drogi, nad którą pracujesz, ponieważ w przeciwnym razie powinieneś ją zrobić bez problemu.
Wielu wspinaczy popełnia błąd, zmniejszając intensywność treningu, przez co wykonują obwody o trudności 7b zamiast 8a. Taki trening nie przekłada się dobrze na rzeczywiste warunki wspinaczkowe. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić obwód, gdy jest on zbyt trudny, rozwiązanie jest proste: podziel obwód na bouldery z przerwami, także podobnie możesz postąpić, trenując wytrzymałość siłową na linie. Możesz zacząć od przerw 30-sekundowych i stopniowo, z tygodnia na tydzień, zmniejszaj czas odpoczynku, aż będziesz w stanie wykonać wszystkie bouldery z odpowiednią intensywnością.
Podsumowanie
Wspinacze często popełniają trzy główne błędy podczas treningu wytrzymałości siłowej: zbyt szybkie wspinanie się, brak specyfiki oraz niewłaściwą intensywność. Aby uniknąć tych pułapek, zwolnij tempo podczas treningu, dopasuj trening do rzeczywistych warunków wspinaczkowych i dostosuj intensywność do poziomu trudności drogi. Poprawiając te aspekty, zwiększysz efektywność swojego treningu i lepiej przygotujesz się do wspinania w skałach.
Kliknij zdjęcie poniżej, aby pobrać darmowego e-booka o treningu wspinaczkowym.